Sporo osób zastanawia się czy klimatyzacja jest zdrowa? Jak klimatyzacja wpływa na zdrowie? Czy klimatyzacja nam szkodzi? Istnieje wiele różnych mitów i opinii niemających żadnego uzasadnienia. Najczęściej pochodzą od osób, które nie mają fachowej wiedzy, a swoje poglądy opierają jedynie na powielanych błędnych wyobrażeniach. Dzisiaj nazwalibyśmy to fake news’ami. Nie należy ich brać pod uwagę.
Prawda jest taka, że klimatyzacja bardzo pozytywnie wpływa na nasze zdrowie i samopoczucie. Możemy wskazać dużo cech pozytywnych, choć trzeba przyznać, że są również pewne aspekty, o których trzeba pamiętać, aby nam nie zaszkodziła. Prawidłowe korzystanie z podstawowych funkcjonalności klimatyzacji umożliwia kontrolę temperatury, wilgotności, prędkości nawiewu i oczyszczania powietrza. Oczywiście jest także bardzo dużo innych funkcji jednak wpływają one bardziej na efektywność, ekonomikę i zadowolenie – ale o tym w innym poście.
Czynniki, które w znaczący sposób pozytywnie wpływają na zdrowie
Temperatura
W czasie upałów temperatura powietrza w pomieszczeniu może wzrosnąć nawet do 30 stopni Celsjusza.. Warto zwrócić uwagę na maksymalną różnicę temperatur, czyli jak bardzo powinniśmy schłodzić pokój. naszym klientom doradzamy, aby obniżali temperaturę tylko o 6 stopni. Oczywiście można więcej, ale różnica 6 stopni jest optymalna - zapewnia ulgę od ciepła, daje komfort i wpływa korzystnie na samopoczucie Trzeba pamiętać, że dysze klimatyzatora w trybie chłodzenia powinny być skierowane w stronę sufitu. Eliminuje to efekt przeciągu i nie naraża na przeziębienia. Co ciekawe, osoby z problemami górnych dróg oddechowych zdecydowanie lepiej się czują w klimatyzowanym pomieszczeniu.
Wilgotność
Każdy klimatyzator pracujący w trybie chłodzenia usuwa z pomieszczenia wilgoć. Czasem jest to cecha, a czasem wada. Należy pamiętać, że prawidłowa wilgotność powietrza to poziom między 40-60%. Jeżeli w pokoju jest za duża wilgotność, to klimatyzator idealnie usunie z niego nadmiar. Jednak, gdy jest jej za mało to należy dodatkowo nawilżyć pomieszczenie.
Przypominamy, że w trybie grzania klimatyzator nie wpływa na wilgotność powietrza w pomieszczeniu.
Prędkość i kierunek nawiewu klimatyzacji
Klimatyzator wymusza przepływ powietrza przy użyciu wentylatora. Większość klimatyzatorów oferuje kilka prędkości. Użycie biegów wysokich szybciej doprowadza do zadanej temperatury. Używanie biegów niskich eliminuje zjawisko przeciągu, jest bardziej komfortowe i ekonomiczne, ale zdecydowanie dłużej trwa osiągnięcie zadanej temperatury.
Można oczywiście też korzystać tylko z nawiewu bez chłodzenia czy grzania. Taki tryb można wykorzystać do wymieszania i wyrównania temperatury w pomieszczeniu. Warto zauważyć, że zgodnie z prawami fizyki cieplejsze masy powietrze zbierają się wyżej, najczęściej kumulując się nad sufitem. Możemy wykorzystać ten fakt zimą. Warto wtedy ustawić nawiew na najniższy bieg i skierować go do góry. Ciepłe powietrze spod sufitu wymiesza się z pozostałym podnosząc odczuwalną temperaturę w pokoju. Ten prosty trick pozwoli nam zmniejszyć rachunki za ogrzewanie.
Ostatnim wariantem jest włączenie nawiewu automatycznego. Urządzenie samo skieruje dysze do góry w trybie chłodzenia, a w dół w trybie grzania oraz odpowiednio dostosuje prędkość nawiewu.
Oczyszczanie powietrza
Niektóre urządzenia potrafią też bardzo dobrze oczyścić powietrze. Firma Daikin w modelu Sensira+ stosuje tytanowo apatytowy filtr dezodoryzujący. Usuwa z powietrza cząstki kurzu, rozkłada zapachy np. tytoniu czy zwierząt domowych. Ponadto zatrzymuje, a nawet dezaktywuje szkodliwe substancje, takie jak bakterie, wirusy i alergeny.
Należy pamiętać o konserwacji i pielęgnacji urządzenia. Klimatyzacja, a w szczególności jej elementy odpowiedzialne za odprowadzanie skroplin, to środowisko bardzo podatne na rozwój szkodliwych drobnoustrojów czy grzybów. Zapewnienie czystości jest obowiązkowe, jeśli chcemy korzystać z klimatyzatora bez obaw o nasze zdrowie.
Warto skorzystać z usług ozonowania, które eliminuje ewentualne problemy. Pamiętaj, że LepszePowietrze.com ozonowanie także ma w swojej ofercie - przeczytaj więcej o ozonowaniu
Comments